Önder BARUTCU

Web Geliştirme ve Danışmanlık

Televizyonun Işığı Yanıyor Ama Açılmıyor


Televizyonlar hem ev hem de iş yaşamının bir parçası haline gelmeye başlamışken olası arıza ve problemlerle de karşılaşmak can sıkıcı olabiliyor. Çok ciddi rakamlar ödeyerek alınan bu cihazlarda karşılaşılan sorunlar arasında en çok televizyon ışığının yanması ama cihazın açılmaması öne çıkıyor.

Bu arızanın çözümü için araştırmada bulunan kullanıcılara sorununun kaynağını bulmak önemlidir. Öncelikle televizyon ekranında görüntü sorunu var ise kullanıcıların garanti belgelerinin geçerlilik süresini kontrol etmeleri gereklidir. Eğer cihaz garanti kapsamında ise yetkili servis ile iletişime geçerek problemi rahatlıkla çözmek daha kolay olacaktır. Ancak garanti süresi bitmiş ise televizyon kablolarını kontrol etmek gerekecektir.

Muhtemelen uydu alıcı ile televizyon arasındaki kabloların yanlış takılmasından kaynaklanan bir sorunla karşılaşılmaktadır. Kabloları teker teker çıkarıp doğru yere takarak ekranı kontrol etmek gereklidir.

Televizyon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor

İster LED isterseniz de LCD televizyonlar olsun en çok karşılaşılan problemlerden biri olan televizyon kendine kendine kapanıp açılıyor şikayeti mutlaka çözüme kavuşturulmalıdır. Örneğin; televizyonunuz siz bir kanalı izlerken kendi kendine aniden kapamıyor ve sonra tekrar açılıyor. Ayrıca kumandadan da hiçbir tuşa basmıyorsunuz.


Bunun çözümü için öncelikle televizyonunuzu kapatın. Ardından Power kablosunu prizden tamamen çıkartın. Televizyon üzerinde takılı olan HDMI, USB, Scart ve Anten kablolarının hepsini çıkartın.

Televizyonunuz 5 dakika kadar kapalı kaldıktan sonra televizyonu tekrar kumanda ile açın. Bu çözüm önerisi belki kısa süreli bir çözüm sağlarken sorunun tekrarlaması sonucu mutlaka bir teknik servis ile görüşmelisiniz. Çünkü anakart ile ilgili bir sorun olabilme ihtimali vardır.

Televizyon Geç Açılıyor ya da Hiç Açılmıyor

Televizyonunuz kumandadan power tuşuna bastığınızda açılmıyorsa veya geç tepki veriyorsa önemli bir soruna işaret edebilir. Öncelikle kumandanın pillerini kontrol etmeniz gereklidir. Kumandanın pillerini yenisiyle değiştirerek tekrar denedikten sonra yine de sorun devam ediyorsa televizyonunuz teknik bir arızası olabilir.

Anakart veya ekran kartının yanmasına kadar varan arızaları düşündüren bu problemin çözümü teknik bir servis çalışması ile çözülebilecektir. Bu nedenle acemi şekilde televizyonu açmaya veya müdahale etmeye çalışmamalısınız. Aksi takdirde daha ciddi sorunlara yol açarak cihazı tamamen kullanılamaz bir hale getirebilirsiniz.Yorum Yap