Önder BARUTCU

Web Geliştirme ve Danışmanlık

İşten Ayrıldım Sigortam Daha Ne Kadar Devam Eder


Ülkemizde sosyal güvenceyi SGK Kurumu sağlamaktadır. Sigortalı bir kişinin çalıştığı süre boyunca emekli olmak için gereken pirim ödemeleri işveren tarafından düzenli olarak ödenmektedir. Bu süre boyunca pirim ödendiği için çalışan kişi sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır.

Çalışanların düzenli olarak ödenen primleri sayesinde belirli süreyi ve yaş durumunu tamamladıktan sonra rahat bir yaşlılık dönemi geçirebildiği gibi bu süreye kadar olan süre zarfında sağlık problemlerinde her hangi bir sorunla karşılaşmadan salıktan yarar sağlamaktadır. İşten ayrılma durumunda ise belirli bir süre bu hizmetten faydalanmak mümkün. Bu süreç farklı şekilde ilerlemektedir. Her işten ayrılan kişinin sağlıktan yararlanma süreleri farklılık göstermektedir. Bu durum işten ayrılan kişi için nasıl işsiz kaldığı ile ilgili değişmektedir.


İşten Kendi İsteği İle Ayrılan Sigortalılar İçin Devam Süresi

İşten kendi istediği ile ayrılan ve işsiz kalan bir sigortalı çalışan işçinin işe girdiği tarihten itibaren bir yıl sigortalı süresi varsa ve son 90 gün boyunca kesintisiz sigorta ödemesi yapılması halinde kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler varsa eğer her biri 99 gün daha sigortadan yararlanma hakkına sahiptir. Bu süre zarfında sigortası devam eder şekilde tüm sağlık güvencesinden fayda sağlamaktadır. Sigortalı kişinin yapması gereken ilk adım gelir testi yaptırmaktır. Aksi halde genel sağlık sigortası kapsamına alınmama ve yasal sorumluluğu yerine getirmeme gibi durumlar ile karşılaşabilir ve bunu sonucunda cezai yaptırım ve yüklü bir miktar borç ile karşılaşabilirsiniz.

Kendi İsteği Dışında İşten Ayrılan Kişinin Sigorta Süresi

İşten ayrılan bir kişi kendi istediği dışında işveren tarafından işten çıkartılmış ve bunun sonucunda devlet tarafından işsizlik sigortasından yararlanmaya başladı ise, işsizlik sigortasından yararlandıkları süre boyunca ücretsiz olarak sağlık sigortasından yarar sağlamaya devam etmektedir.Etiketler:

Yorum Yap